PODPORUJEME PÉČI O KRAJINU TRADIČNÍ ÚDRŽBOU LUK A PASTVIN

MAS Luhačovské Zálesí

Tak nějak by šla pojmenovat aktivita Luhačovského Zálesí, o.p.s. v uplynulých týdnech. Vše začalo plánovaným příjmem žádostí o dotaci v rámci tzv. projektů spolupráce jednotlivých MAS. Zde má naše MAS zkušenost s aktuálně finišujícím projektem Trnková stezka.

V letošním červnovém kole lze jméno naší společnosti vysledovat hned u 3 předložených projektů. Dvakrát jsme v roli partnerů hlavních koordinátorů, jednou jsme si velitelskou taktiku na sebe ušili sami.

1)     Projekt Síťování místních výrobků na Valašsku

je zaměřen na propagaci místních výrobků veřejnosti a na síťování místních výrobců a poskytovatelé služeb působících v různých odvětvích místního hospodářství (zemědělci, podnikatelé ve službách cest. ruchu, neziskové organizace, příspěvkové organizace, veřejná správa, školy) na území Valašska. Hlavním výstupem projektu bude nová regionální ochranná známka „Valašský výrobek“, která zaručí kvalitu výrobku konečným uživatelům a vytvořená databáze místních produktů, výrobků a služeb

V prvotní fázi bude projekt zaměřený především na potravinářské komodity, později bude rozšířen i o řemeslné výrobky.

Partneři projektu:

  • MAS Ploština,
  • MAS Rožnovsko,
  • MAS Hornolidečsko,
  • MAS Valašsko-Horní Vsacko,
  • MAS Kelečsko-Lešenko-Starojicko

Rozpočet projektu:       1 924 000,- Kč

2)     Projekt Vzájemné poznávání tradičních kuchyní Slovácka, Valašska, Kopanic a Spiše

Projekt chce navázat na dlouhé roky existence společného československého státu, kdy produkty spojené s tradicemi obou dnes samostatných států byly známé a populární na celém území Československa. Oba nástupnické státy jsou známy výraznými specifiky svých regionů, tímto záměrem chceme čerpat z hluboké pokladnice gastronomických specifik oblastí Slovácka, Valašska a Kopanic na české straně a Spiše na straně slovenské. Cílem a smyslem projektu je uchovat tradiční gastronomické produkty na obou stranách společné hranice, uvést je v opětovnou známost u „sousedů“, ale hlavně utužit přátelství mezi obyvateli tradičních svébytných oblastí Slovácka, Valašska, Kopanic a Spiše.

Partneři projektu:

  • MAS Východní Slovácko,
  • MAS Dolní Poolšaví,
  • MAS Bojkovska

Rozpočet projektu:       1 304 660,- Kč

3)     Projekt TRNKOVÁ STEZKA 2 aneb TRNKY, KAM SE PODÍVÁŠ

je primárně zaměřen na zefektivnění a zkvalitnění vytvořeného produktu cestovního ruchu Trnková stezka. Záměrem projektu a celkovou idejí jeho tvůrců je podpora a zkvalitnění nekomerčního produktu cestovního ruchu na území Trnkové stezky. Územní působnosti Trnkové stezky teritorálně odpovídá území Jižního Valašska, specifické oblasti v rámci destinační oblasti Východní Morava. (Zlínský kraj), což je rovněž přibližné teritoriální vymezení 3 participovaných MAS.

Partneři projektu:

  • MAS Ploština,
  • MAS Vizovicko a Slušovicko

Rozpočet projektu:       1 213 300,- Kč

4)     Projekt KOMPOSTOVÁNÍ V LUHAČOVSKÉM ZÁLESÍ

V předchozích dnech zas vrcholila příprava projektu pro obce Mikroregionu Luhačovské Zálesí, který byl podán do prioritní oblasti 4 Operačního programu Životní prostředí. Jeho realizace by přinesla nákup více než 400 ks domácích kompostérů do vybraných obcích Luhačovského Zálesí, což by výrazným způsobem zkvalitnilo podmínky pro kompostování v regionu.

Rozpočet projektu:       1 007 500,- Kč

Pevně věříme, že naše aktivity přinesou kýžené ovoce, tedy zajímavé finanční prostředky do regionu.